|
A SAMBA konfigurálása BeOS alá (2003. június 24. - KAMA3)
Ez az összefoglaló főleg azoknak szól, akik szeretnék, ha kedvenc operációs rendszerük életképes maradna Linux és/vagy Windows hálózatban. A saját tapasztalataimat írom le, amelynek következményei helyenként hibás elméleteket is eredményezhetnek. A célom olyan, mindenki által érthető leírás készítése volt, ami segítséget nyújt az induláshoz, főként a kezdő BeOS-felhasználóknak. Ez a cikk nem a "Miért?" és a "Hogyan működik?" kérdésekre akar választ keresni, pusztán csak "ezt írd be ide és valószínűleg működni fog" módon próbál segíteni.
A host nevek és IP cimek értelemszerűen behelyettesitendők a saját értékekkel! Továbbá az itt bemutatott konfiguráció biztonság szempontjából hagy némi kívánnivalót maga után. A tesztelést Windows ME alatt végeztem, ebből kifolyólag lett pár ősz hajszálam.
Előkészületek:
Mielőtt belefognál, töltsd le a SAMBA for BeOS-t a http://bebits.com/app/1577 címről. Ez teszi láthatóvá a BeOS megosztott meghajtóit/könyvtárait a hálózat többi tagja számára. Szükséges a World O' Networking is, amely a BeOS számára gondoskodik a Windows/Linux megosztott meghajtókat/könyvtárakat felismeréséről. Hasznos segédlet a SAMBA kézikönyv, amely szabadon letölthetö a http://www.kossuth.hu/ weboldalról, PDF formátumban, magyar nyelven.
Első teendő: ha van, el kell távolitani a DialUpNetworking összes beállitását, a /boot/beos/preferences/DialUpNetworking segitségével. A fő probléma az, hogy -megfigyelésem szerint - a Net_server nem tudja szétválasztani, melyik kérés melyik interfészre megy. Ezt abból gondolom, ha elindult a két samba démon, a modem elkezdett tárcsázni.
A /boot/beos/system/boot/Netscript fájlban a következő sort ki kell törölni, vagy # -tel kiiktatni, hogy a kérdéses sor így nézzen ki:
#start beos/preferences/DialUpNetworking -E
Innentől kezdve nem működik a DialUp, és mindaddig nem is fog működni, amíg vissza nem állítod. A BeOS indításkor nem tölti be ezt a szolgáltatást.
Most pedig célszerű újrainditani a net_server -t.
Jöhet a SAMBA és a WON telepítése. A SAMBA telepítése egyszerű: a letöltött ZIP fájlt kicsomagolod, majd a létrejött /sambapack_03 könyvtárban lévő samba könyvtárat a felette lévő linkre húzod egérrel. A World O' Networking esetében is hasonló az eljárás. Fontos, hogy olvasd el a README fájlt, mert hasznos információkat tartalmaz. Néhányat én is leírok, ami nélkülözhetetlen a SAMBA üzemszerű futattásához.
Beállítások:
A következő műveletsor nehézkes lesz. Kissé bonyolultnak tűnhet, de mindenképpen szükséges, hogy a Samba-t a számítógépedhez igazítsd.
Talán kezdd a legegyszerűbbel: /boot/home/config/settings könyvtárban keresd meg a network nevű fájlt, és a GLOBAL beállítások alatt a HOSTNAME = "a te szamitogeped hosztneve" szerepeljen. (értelemszerűen az idézőjelek nélkül. A /boot/preferences/Network segítségével is be tudod állítani a hosztnevet)
Keresd meg a hosts és az lmhosts nevű fájlokat. Előfordul, hogy nem léteznek a fájlok, akkor hozzd létre őket. Megtalálod a /boot/beos/etc könyvtárban, vagy a /boot/beos/system/servers/samba/lib a linkre kattintva. Eredetileg a következő sornak kell ott lennie:
127.0.0.1 localhost
Mostpedig ez alá szépen be kell irkálni a hálózatban előforduló többi gép IP címét és hostnevét, az alább látható mintára:
127.0.0.1 localhost
100.0.0.2 chfilpo.villamvadasz.hu
100.0.0.1 science.villamvadasz.hu
100.0.0.4 phantom4.villamvadasz.hu
Ugyanezt a manővert el kell végezni az lmhosts nevű fájlon is.
A következő lépésként nyisd meg az smb.conf fájlt a StyledEdit, vagy más hasonszőrű szövegszerkesztővel. A fájlt itt találod: /boot/beos/system/servers/samba/lib. Láthatod, hogy ez a fájl több főbb egységre bontható. Ezek közül a [global] és a [home] az, amibe bele kell piszkálni, a [printers] beállításokkal most nem kell foglalkozni.
Kezdeném azokkal a sorokkal, amiket a Samba for BeOS-hoz mellékelt rövid leírásban említenek, amit célszerű átállítani:
[global]
workgroup = a te munkacsoportod neve #megegyezik a Windows alatt működő Workgroup mezővel (ékezetek nélkül)
allow hosts = 127. 10.0.0. 192.168.0. #engedélyezett hosztok listája, az IP címek minimum első, vagy akár első három eleme, szóközzel elválasztva
netbios aliases = kiegészítő neve a számítógépednek #legyen akármi, csak rövid és ne legyen benne ékezes betű
Azt mondja a fáma, ha készen vagy, innentől kezdve lehet Terminal-ból indítani a nmbd nevű fájlt és imádkozni, hogy a Windows lásson is valamit a "Network Neighbourhood" alatt. Az nmbd a következő helyen található: /boot/beos/system/servers/samba/bin. Ne felejtsd el elinditani az smbd nevű fájlt sem, ami szintén az előbb említett helyen található. Ha mégsem látszik a gép a Windows Intéző alól, az még nem jelenti azt, hogy nincs ott. Lehet próbálkozni a Startmenü/Futtatás parancsával, a következő módon:
\\a te géped hosztneve
majd OK és kész.
És lám működik. De ha mégsem, akkor sem kell pánikba esni, ellenőrizd át a config fájl összes sorát, hátha valamit félregépeltél. Igaz ugyan, hogy ezekkel a beállításokkal minimális a biztonsági védelem, és a Windows-os gépen a fájlnevek valami számomra érthetetlen terminológia szerint 8 karaktereseknek látszanak, de ez könnyen orvosolható. Tegyél egy # jelet a következő sor elé:
protocol = LANMAN1
A következőkben közreadom azt a config fájlt, amit én használok. Ez nem sokban különbözik a gyáritól, de kezdetnek megfelel.
smb.conf
Most nézzük a WON-t. Lényegét tekintve egyszerű a beállítás, meg kell adni a Workgroup nevét, a User nevét, kétszer a jelszót. De ezzel még nincs vége, mert a /boot/beos/system/boot/Netscript fájlban a következő két sort még be kell illeszteni, hogy a WON elinduljon minden indítás után:
start beos/bin/ksocketd
start beos/system/servers/da_hood
Hogy teljesebb képet kapj, iderakom a Netscript utolsó néhány sorát:
start beos/system/servers/net_server
startsync beos/system/servers/net_server -waitstart
start beos/bin/dhcp_client -E
start beos/bin/ftpd -E
start beos/bin/telnetd -E
start beos/system/servers/mail_daemon -E
#start beos/preferences/DialUpNetworking -E
start beos/bin/ksocketd
start beos/system/servers/da_hood
start beos/system/servers/samba/bin/nmbd
start beos/system/servers/samba/bin/smbd
Látható, hogy az utolsó két sor a két Samba démon, a felette lévő két sor a WON automatikus indításáért felel, a Dialup pedig ki van iktatva.
Végezetül elmondanám a szubjektív véleményemet. A Samba for BeOS, ha nehézkesen is, de működik. El lehet vele játszadozni, de komplett rendszert valószínűleg senki sem fog erre építeni. Többek között azért, mert nagyon instabil. A másik kényes pont, a WON. Ez szintén használhatatlan, állandóan kifagyasztja a Trackert, a ksocketd hajlamos 7 szálon futni egyszerre. Összegzésképpen, ha valaki egy - két fájlt akar átmásolni egyik gépről a másikra, azt nagyobb szenvedések nélkül megteheti. Aki profi és megbízható rendszert akar építeni, még mindig inkább a Linuxot választja.
Sok Sikert!
Vissza a(z) Hálózat témakörhöz
|
|